Transfery letnie 2019 | Podsumowanie

Aktualności Publicystyka Transfery
Czas potrzebny na przeczytanie: 3 minut(y)

Za nami bardzo pracowity okres przygotowawczy do nowego sezonu- i nie mamy na myśli tylko ilości potu wylanego na boisku treningowym, ale również – a w przypadku tego posta właściwie przede wszystkim – ilości potu wylane w biurach naszego sztabu rekrutacyjnego.

Anwar El Ghazi, Bjorn Engels, Wesley, David Luiz, Matt Targett, John McGinn, Neil Taylor. Zdjęcie: avfc.co.uk

Przetasowania w składzie były nieuniknione – tuż po zakończeniu poprzedniego sezonu pożegnaliśmy aż 14 zawodników. Część z nich zakończyła wypożyczenia i wróciła do swoich klubów macierzystych, a z częścią nie zdecydowaliśmy się przedłużyć kontraktu.

I tak, w pierwszej kolejności opuścili nas:

 • Axel Tuanzebe,
 • Tyrone Mings,
 • Kortney Hause,
 • Anwar El Ghazi,
 • Tammy Abraham
 • Glenn Whelan,
 • Alan Hutton,
 • Mile Jedinak,
 • Mark Bunn,
 • Albert Adomah,
 • Micah Richards,
 • Ritchie de Laet,
 • Tommy Elphick.

Dziury w składzie postanowiliśmy łatać tak szybko jak się dało, dając zawodnikom więcej czasu na stworzenie monolitu. A zaczęło się kontrowersyjnie, Smith postanowił bowiem sięgnąć po swojego podopiecznego z Brentford – hiszpańskiego skrzydłowego Jotę. Wszystko byłoby pięknie, ale Hiszpan występował w tym momencie w… Birmingham City. Dołączył do nas w ramach wymiany za Gary’ego Gardnera. Oczywiście musieliśmy dopłacić.

José Peleteiro, czyli Jota. Zdjęcie: avfc.co.uk

Następnie postaraliśmy się o pozyskanie piłkarzy dobrze nam znanych – wykupiliśmy Hause’a, El Ghaziego i, po dłuższym przeciąganiu liny z Bournemouth, Tyrone’a Mingsa. Okienko transferowe już wyglądało nieźle, a to przecież dopiero początek! Do zespołu dołączył wypożyczony zaraz po pozyskaniu Frederic Guilbert, a lada moment mogliśmy spodziewać się kolejnych bomb transferowych.

Tyrone Mings gotowy do akcji. Zdjęcie: avfc.co.uk

Zupełnie niespodziewanie, klub poinformował o pobiciu rekordu transferowego. Brazylijczyk Wesley Moraes został kupiony z Club Brugge za kwotę £ 25M. W dalszej części okna transferowego pozyskaliśmy jeszcze dwóch jego kolegów klubowych – defensywnego pomocnika Marvelousa Nakambę oraz Bjorna Engelsa, środkowego obrońcę, który jest wychowankiem klubu z Brugii i występował w nim do sezonu 2017/18.

Na pierwszego Brazylijczyka w historii Aston Villi czekano 145 lat. Drugi dołączył po zaledwie kilku tygodniach. David Luiz, pomimo początkowych problemów z pozwoleniem na pracę, przeszedł do nas za ok. £ 15M z Manchesteru City. I, obok pozyskiwania młodych i perspektywicznych zawodników, to była wizytówka naszej aktywności transferowej w tym oknie – poza wyjątkiem w postaci zakupu Wesleya, klub nie informował o kwotach wydanych na zawodników. Oczywiście media spekulowały o różnych sumach, ale oficjalne kwoty już nie padały.

Defensywę wzmocnili Anglicy: Ezri Konsa, Matt Targett oraz… Tom Heaton – rewelacyjny bramkarz Burnley był jednym z naszych ostatnich transferów i przebojem wdarł się do bramki zaliczając prawdziwe wejście smoka w meczu towarzyskim w Lipsku.

Nabytkiem, który wywołał najwięcej negatywnych reakcji został Mahmoud Hassan, czyli Trezeguet.

Trezeguet w debiucie vs Charlton. Zdjęcie: avfc.co.uk

Na szczęście nie wywołała ich postawa zawodnika na boisku, a… Jego brak w aktywnościach klubu w mediach społecznościowych. Za egipskim skrzydłowym podążyła bowiem masa oddanych fanów, którzy na Facebooku za pomocą emotki “wrr” (angry face) demonstrowali swoje niezadowolenie, kiedy klub dłużej milczał o ich idolu.

Naszą aktywność na rynku transferowym dopełniły wypożyczenia zawodników do niższych lig – młodzi zawodnicy dołączyli do klubów z League Two (JK-H), League One ( RHM) oraz Championship (Bree, Green). Zdecydowaliśmy się również na rozwiązanie kontraktów za porozumieniem stron z Rossem McCormackiem oraz Birkirem Bjarnasonem. O ile w przypadku tego pierwszego wydawało się to nieuchronne, to rozwiązanie umowy z Islandczykiem trochę nas zaskoczyło- odbył on bowiem z zespołem pełny okres przygotowawczy, okrasił go nawet bramką w spotkaniu w USA.

Transfery in:

Frederic Guilbertpowrót z wypożyczeniaCaen
Jotatransfer def.Small Heath
Anwar El Ghazitransfer def.Lille
Kortney Hause transfer def. Wolves
Wesley transfer def. Club Brugge
Matt Targett transfer def. Southampton
Tyrone Mings transfer def. Bournemouth
Ezri Konsa transfer def. Brentford
Bjorn Engels transfer def. Stade Remis
Douglas Luiz transfer def. Man City
Trezegeut transfer def. Kasimpasa
Marvelous Nakamba transfer def. Club Brugge
Tom Heaton transfer def. Burnley

Transfery out:

Gary Gardnertransfer def.Small Heath
Ross McCormackrozwiązanie kontraktuwolny
Matija SarkicwypożyczenieLivingston
Andre Green wypożyczenie Preston North End
Jake Doyle-Hayes wypożyczenie Cheltenham Town
Rushian Hepburn-Murphy wypożyczenie Tranmere Rovers
Scott Hogan wypożyczenie Stoke City
James Bree wypożyczenie Luton Town
Birkir Bjarnasonrozwiązanie kontraktuwolny

Dodaj komentarz