Villa Park

CC by: Chris Homer


Pierwszym historycznym boiskiem Claret’n’Blue było Wellington Road w rejonie Perry Barr, gdzie The Villans grali od 1876 do 1897 roku. Już wówczas na mecze przychodziło po 20 tys. kibiców. Niestety boisko było nierówne, a kibiców wciąż przybywało. The Villans postanowili więc znaleźć swoje miejsce na Ziemi, na którym możemy ich oglądać po dziś dzień.


“Tam gdzie dzisiaj jest boisko, kiedyś było szadzawisko” można sparafrazować słowa najsłynniejszych polskich górolskich braci. Gdyż zanim The Villans przenieśli się na Aston Lower Grounds znajdował się w tym miejscu Dovehouse Pool czyli po prostu staw. Właścicielem ziemi był Sir Thomas Holte, na którego cześć później nazwano Holte End.

Villa Park w 1907 roku w meczu z Liverpoolem. Widoczny tor okalający murawę. Wikipedia Commons

Staw osuszono, zbudowano infrastrukturę i pierwszy, towarzyski mecz rozegrano przeciwko Blackburn Rovers, których rozbito 3:0. W dwa lata później The Villans triumfowali w lidze na nowym obiekcie, a 20 tys. tłumy wymusiły na właścicielach kolejne inwestycje powiększające stadion. Do 1914 stadion zaopatrzony był w bieżnię, na której rozgrywano zawody lekkoatletyczne oraz rowerowe. Kolejne lata przynosiły nowe inwestycje, które ostatecznie zakończyły się w 2001 roku ustalając ostateczną liczbę miejsc na 42 682. Przyszłość ma przynieść rozbudowanie North Stand co zaowocuje zwiększeniem liczby krzesełek do 50 tys.

Ostatnia edycja Pucharu Zdobywców Pucharów 1999 na Villa Park. Lazio pokonało 2:1 Real Majorkę

Villa Park jako jeden z największych stadionów w Anglii był miejsce wielu ważnych wydarzeń sportowych. Rozegrano tu 55 półfinałów Pucharu Anglii oraz finał z 1981 roku pomiędzy Liverpoolem a West Hamem. Trzy mecze Mistrzostw Świata 1966 oraz cztery EURO 1996 miały tutaj miejsce. Szalenie istotny dla kronik futbolu był finał ostatniej edycji Pucharu Zdobywców Pucharu w 1999, kiedy to Lazio pokonało Real Mallorca 2:1. Ostatnim wielkim wydarzeniem (pomijając oczywiście cosobotnie mecze Gospodarzy) był Mecz o Tarczę Wspólnoty w 2012, kiedy to Wembley posłużyło jako miejsce finału turnieju olimpijskiego.

Data otwarcia: 1897
Liczba miejsc: 42 682
Rekordowa widownia: 76 588
Trybuny: Holte End, Trinity Road Stand, North Stand, Doug Ellis Stand.
Adres: Trinity Road, Brimingham B6 6HE

Ważne Wydarzenia:

  • 1966 Finały Mistrzostw Świata
  • 1981 Finał FA Cup
  • 1996 EURO
  • 1999 Finał Pucharu Zdobywców Pucharów
  • 2012 Community Shield