Zarząd


Prezes Nassef Sawiris
WiceprezesWes Edens
Dyrektor Generalny (CEO)Christian Purslow
Doradca zarząduBrian Little

Wes Edens (szary garnitur), Christian Purslow (ziewa) & Nassef Sawiris (skrajnie po prawej). Źródło: twitter.com/avfcofficial

Nassef Sawiris

Nassef Sawiris. Źródło: The Wall Street Journal

Egipski biznesman, CEO spółki Orascom Construction Limited należącej do konglomeratu Orascom utworzonego przez jego ojca, Onsiego Sawirisa. Firma, jak wskazuje jej nazwa, zajmuje się budownictwem – tworzy konstrukcje na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej oraz w rodzinnym kraju Sawirisa. Do firmy należą również cementownie rozlokowane w różnych państwach Europy i Azji (Egipt, Algieria, Turcja, Pakistan, Irak, Korea Północna, Hiszpania), które dostarczają 21 milionów ton materiału rocznie.

Sawiris jest dynamicznie działającym przedsiębiorcą, który nie boi się nowych wyzwań. Zaledwie rok po tym jak jego spółka wybudowała w Iowa olbrzymią wytwórnie nawozów azotowych, zainwestował 1 miliard dolarów w powołanie do życia spółki OCI NV, która miała się zajmować… wytwarzaniem nawozów azotowych. Za pośrednictwem spółki inwestycyjnej NNS Holding Sàrl nabył 6% akcji firmy Adidas, co uczyniło go jej największym inwestorem.

Do jego ostatnich przedsięwzięć należy zbudowanie olbrzymiej elektrowni wiatrowej oraz dwóch linii jednotorowej kolei miejskiej w Kairze.

Jego odważne i przemyślane decyzje służą spółkom, którym przewodzi – generują pokaźne zyski, a majątek Egipcjanina jest obecnie oceniany na 7.5 miliarda dolarów (Forbes).

Wes Edens

Wes Edens. Źródło: Bloomberg