Villa planuje budowę miejskiej akademii

Aktualności
Czas potrzebny na przeczytanie: 2 minut(y)

Inwestycja ma być skierowana do młodych talentów z okolic Villa Park. Pierwsze dokumenty z projektami zostały już złożone w odpowiednim urzędzie, konsultacje społeczne potrwają do 7 stycznia. Decyzje w sprawie budowy “The Witton Road Academy” zapadnie prawdopodobnie nie później niż 22 lutego 2021 roku. Ale co i gdzie dokładnie ma powstać?

Tak wygląda plan miejskiej akademii przedłożony w urzędzie
Źródło: twitter @TDBbirmingham / Indigo Landscape Architects Limited / Birmingham City Council

Zacznijmy od “gdzie?”. Blisko Villa Park. Bardzo blisko. Dokładnie 500 jardów od stadionu. Na terenie, na którym powstać ma akademia znajduje się obecnie parking, z którego korzystają pracownicy obsługujący stadion w dniach meczowych. Dla zorientowanych w topografii Birmigham: to tereny pomiędzy rzeką Tame, Witton Road i Tame Road. Dlaczego akurat tutaj? Sprawa jest bardzo prosta. Obiekty treningowe w Bodymoor Heath są wspaniałe, ale jak słusznie zauważył Dean Smith “bliżej stamtąd do Tamworth niż do Birmingham”. Innymi słowy, trzeba dojeżdżać kilkanaście kilometrów. O ile dorośli, dobrze opłacani zawodnicy nie mają z tym problemu, tak dla niektórych młodych talentów to bariera nie do przeskoczenia, z wielu różnych względów. Chcąc wyciągnąć rękę do lokalnej młodzieży, właściciele zdecydowali o budowie akademii miejskiej.

Dla lepszego zobrazowania lokalizacji: akademia ma powstać w miejscu zaznaczonym na żółto. Prawda, że blisko VP?
Źródło: twitter @TDBbirmingham / własne

Teraz czas na “co?”. Tutaj właściciele Aston Villi udowadniają, że mają poważne plany co do klubu i dają kolejne powody, by ich uwielbiać. Pomysł pochwalił też w mediach Dean Smith, który stwierdził, że “to coś, co klub musiał zrobić”. W skład akademii miejskiej mają wejść: dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią 3G (trzeciej generacji, info dla ciekawskich za chwilę), z czego jedno kryte, a drugie ze sztucznym oświetleniem, oraz dwupiętrowy budynek, a w nim przestrzenie biurowe, szatnie oraz loża dla zawodników i rodziców.

Szybko czym jest trawa 3G: to syntetyczna trawa o długim włosiu, wypełniona mieszanką piasku i gumy. Jest nieco wolniejsza w grze niż trawa 4G i 5G [tu możecie wstawić śmieszki o rozprzestrzenianiu wirusa :)]. Guma pochłania wstrząsy i utrzymuje trawę w pozycji pionowej.

Bardzo ważną informacją dotyczącej tej inwestycji jest to, że zajmie się nią ta sama firma, która wybudowała centrum treningowe w Bodymoor Heath, czyli HB Architects. Firma zbierała doświadczenie pracując również dla innych klubów. Kryte boisko, podobne do tego, które ma być częścią nowej akademii, stworzyli na przykład dla Wolves.

Kryte boisko wybudowane przez HB Architects dla Wolverhampton.
Źródło: twitter @TDBbirmingham
Plan krytego boiska
Źródło: twitter @TDBbirmingham

Akademia miejska będzie miała dwa główne cele: pomoc Aston Villi w wyłonieniu utalentowanych młodych zawodników (mężczyzn i kobiet) oraz zapewnienie dostępu do lokalnej społeczności poprzez Fundację Aston Villi i współpracę z lokalnymi klubami juniorskimi.

Rzecznik prasowy HB Architects

No właśnie, ważna sprawa: akademia miejska Aston Villi będzie działała nieco inaczej niż choćby ta stworzona przez Manchester City. Podczas gdy obiekty The Citizens są przeznaczone wyłącznie dla klubu i korzysta z nich na raz nawet 400 osób, Aston Villa chce stworzyć coś dla społeczności. Piłkarze mają się tu pojawiać między 16:00 a 22:00 na tygodniu oraz w te soboty, gdy pierwsza drużyna będzie grać mecze wyjazdowe. Klub zarekomendował także, by z obiektów korzystało na raz maksymalnie 70 zawodników i 20 osób, w które wlicza się zarówno personel, jak i rodziców piłkarzy. W ciągu dnia obiekty mają służyć lokalnej społeczności, częściowo poprzez działania Fundacji Aston Villi.

Jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę: ogłoszenie o planach budowy miejskiej akademii zgrało się w czasie (przypadkiem lub nie!) z informacjami o tym, że swoją akademię może zamknąć Birmigham City. Czyżbyśmy byli świadkami mistrzowskiego ruchu ze strony właścicieli Aston Villi?

3 razy skomentowano “Villa planuje budowę miejskiej akademii

Dodaj komentarz