Sezon za nami. Wrzuciłem nasze oceny pomeczowe do excela, wyliczyłem średnią, dodałem informacje o występach, minutach i bramkach i oto co się prezentuje.
Oceniamy w skali 1-10. Ocena danego zawodnika jest wyłącznie subiektywnym odbiorem redakcji, można się z nią nie zgadzać, a polemika w komentarzach będzie mile widziana.
1. Emi Martinez – śr. ocen 6,96 – 47 występów – 4170 min
Najwyższą średnią ocen wśród wszystkich naszych piłkarzy osiągnął Emiliano Mistrzyniez. Nie zawodził, a do tego był najczęściej przebywającym przy piłce bramkarzem ligi, w wyniku czego otrzymał sześć żółtych kartek. W 47 meczach wpuścił jedynie 61 bramek, zachowując przy tym 15 czystych kont. Choć popełnił kilka błędów (ostatnio z Liverpoolem a na jesieni z Forest), to na pewno zapamiętamy go głównie z fantastycznych parad w meczu z Lille.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 8️⃣
2. Matty Cash – śr. ocen 6,26 – 46 występów – 3315 minut – 5 bramek
Cały czas się zastanawiamy czy pojedzie na Euro. Liczymy, że tak i pokaże to, co na co dzień gra w Villi. Przez cały ubiegły sezon dolegały mu kontuzje, przez co opuścił dziewięć spotkań. Strzelił kilka bardzo ważnych bramek. Dwie z Burnley na początku sezonu, zwycięską z Boro i przepiękny gol z Lille, który dał nam dogrywkę.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 7️⃣.
3. Diego Carlos- 6,06 38 występów – 2539 minut – 1 bramka
Diego, jak cała nasza obrona, miał wzloty i upadki. Z jednej strony trzeba przypomnieć arcyważną bramkę z AZ Alkmaar, z drugiej jego 0.98xG w meczu z Liverpoolem.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 6️⃣.
4. Ezri Konsa – 6,04 – 50 występów – 4371 minut – 1 bramka
Widzieliśmy w tym sezonie jego dwie twarze. Konsa prawy obrońca, który często był zagubiony, jak wtedy gdy faulował w polu karnym w spotkaniu z Brighton. Konsa na środku, potrafił pod nieobecność Mingsa świetnie dyrygować obroną i rzadko popełniał błędy. Wydaje mi się, że w przyszłym sezonie, jeśli ściągniemy wartościowego zmiennika Matiego, to wróci na stałe do środka. Generalnie, trzeba przyznać, że Konsa jest odporny na kontuzje i rozegrał najwięcej minut spośród wszystkich naszych zawodników.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 7️⃣.
5. Tyrone Mings – 5,0 – 1 występ – 31 minut
Symbol meczu z Newcastle. Liczymy, że prędko wróci do gry i zagra w lidze mistrzów.
6. Douglas Luiz – 6,18 – 53 występy – 4352 minut – 10 bramek
Początek sezonu miał wyśmienity. Pięć bramek w pierwszych pięciu meczach domowych. Kluczowa postać w zwycięskich meczach z Arsenalem i City. Łącznie strzelił dziewięć bramek, ale ostatnią trzy miesiące temu. Ostatni mecz w którym wystąpił, a Villa wygrała miał miejsce 30 marca! Zatem za początek sezonu dostałby 8, a za końcówkę 6, więc
nasza subiektywna ocena na koniec to 7️⃣.
7. John McGinn – 6,71 – 53 występy – 4313 minut – 9 bramek
Kiedy w drugim podcascie zastanawialiśmy się którego z pomocników byśmy się pozbyli, to połowa z nas obstawiała McGinna. Szkot na szczęście nigdzie się nie wybrał i przez cały sezon był ciągnął nasz wózek. Jeśli w poprzednim sezonie mieliśmy wątpliwości co do Klopsa-Kapitana, to po tym chyba już nikt nie podważa jego kompetencji.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 8️⃣.
8. Youri Tielemans– 6.19 – 46 występów – 2712 minut – 3 bramki
Bardzo kiepskie początki. Sam Belg był niezadowolony ze swojej sytuacji i mówiło się o jego rychłej przeprowadzce. Na szczęście został i w wyniku kontuzji Kamary stał się podstawowym graczem. W pewnych momentach, gdy McGinn i Luiz zawodzili, to Tielemans potrafił rozprowadzić akcję. Bardzo aktywny w obronie, choć zdarzały mu się kuriozalne straty.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 7️⃣.
11. Ollie Watkins – 6,51 – 53 występy – 4321 minut – 27 bramek
19 bramek w lidze i 8 w LKE. Do tego trzynaście asyst w Premier League. Gdyby tylko częściej decydował się na strzał zamiast zwalniać akcję w polu karnym, to mógłby pozbawić korony króla strzelców Haalanda. Lekki niedosyt pozostał.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 8️⃣.
12. Lucas Digne – 5,91 – 46 występów – 3349 minut – 2 bramki
Czy komuś daliśmy 10 w tym sezonie? Tak! Jedną! Lucasowi za mecz z Hibernian, kiedy jego dośrodkowania masakrowały defensywę Szkotów i uzyskał asystowego hatrika. Przez cały sezon grał na zakładkę z Moreno. Pod koniec zdecydowanie obniżył loty.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 7️⃣.
14. Pau Torres – 6,19 – 39 występów – 3210 minut – 2 bramki
Łapaliśmy się za głowy przez początek sezonu. Co on wyprawiał. Zawsze był za wolny, zawsze popełniał błędy. Na szczęście szybko się nauczył ligi i od października został absolutnym liderem obrony, a jego otwierające podania raz po raz zaskakiwały przeciwników.
Nasza subiektywna ocena na koniec to, UWAGA, 8️⃣.
15. Alex Moreno – 5,68 – 29 meczów – 1556 minut – 3 bramki
Raczej słaby sezon Moreno. Opuścił cały początek sezonu z powodu kontuzji. Do gry wrócił dopiero na przełomie listopada i grudnia. W lidze strzelił dwie bramki z Brentford i Sheffield. W LKE pamiętną bramkę z Legią.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 6️⃣.
16. Callum Chambers – 4,60 – 8 występów – 326 minut
Nasz bench-warmer. Grał ogony, a pierwszy mecz w podstawowym składzie rozegrał na koniec sezonu z Crystal Palace, kiedy już nawet porażka 16-0 nie pogorszyłaby naszej sytuacji w ligowej tabeli. Udało mu się zanotować asystę przy trafieniu Durana z Liverpoolem.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 5️⃣.
17. Clement Lenglet – 5,47 – 25 występów – 2071 minut
W trzynastu meczach ligowych, gdy w podstawowym składzie grał Lenglet straciliśmy 30 bramek! To o czymś świadczy. Na szczęście Francuz wraca do Barcelony, a być może w jego miejsce przyjdzie Araujo.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 5️⃣.
19. Moussa Diaby – 6,30 – 54 występów – 3140 minut – 10 bramek
To był dla Francuza prawdziwy rollercoaster. Zaczął wybitnie, a potem zaczął tracić formę, na szczęście na sam koniec się odbił i koniec końców zakończył sezon z 10 bramkami i 9 asyst. Niestety nie dostał powołania na Euro.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 7️⃣.
22. Nicolo Zaniolo – 5,68 – 39 występów – 1289 minut – 3 bramki
Zupełnie się nie odnalazł w Premier League. Kontuzje na pewno nie ułatwiały mu wkomponowania się do drużyny, ale nawet kiedy grał, to zapamiętamy go głównie z machania rękami. Z 1289 minut na boiskach przeleżał na murawie 40%.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 5️⃣.
24. Jhon Duran – 6,14 – 37 występów – 1097 minut – 8 bramek
Zapewnił nam Ligę Mistrzów. Zupełnie nieoczekiwany bohater, bo cztery dni przed meczem z Liverpoolem wieszaliśmy na nim psy, za to że w Pireusie prawie nie biegał. Chłopak ma 20 lat i niebywały talent na miarę Johna Carew, czy Christiana Benteke.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 7️⃣.
25. Robin Olsen – 6,79 – 10 występów – 808 minut
Wpuścił 20 bramek w 10 meczach. Miał mecze dobre jak z Brighton, ale zazwyczaj jego obecność na boisku oznaczała, że gola stracimy.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 6️⃣.
27. Morgan Rogers – 6,46 – 16 występów – 980 minut – 3 bramki
Nie do końca wierzyliśmy, że Morgan jest gotowy na Premier League. Okazało się, że jest świetnie przygotowany i po krótkiej aklimatyzacji grał jak z nut. Strzelił trzy przepiękne bramki.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 8️⃣.
31. Leon Bailey – 6,83 – 52 występów – 3193 minuty – 14 bramek
Najlepsza średnia ocen wśród zawodników z pola 6.83! Zanotował 14 goli i tyle samo asyst. Strzelił zwycięską bramkę z Manchesterem City. Przez długi czas był naszym super-rezerwowym. Mimo że, zazwyczaj robił ten sam zwód, czyli z prawej strony, przekładka do środka i strzał po długim, to rywale nie potrafili go powstrzymać.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 8️⃣.
41. Jacob Ramsey – 6,13 – 21 meczów – 1057 minut – 1 bramka
Niestety zmarnowany sezon przez serię kontuzji, które się zaczęły zeszłym latem na Euro U21.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 6️⃣.
44. Boubacar Kamara – 6,23 – 30 meczów – 2411 minut – 1 bramka
Przestał popełniać błędy w zeszłym sezonie. Najlepszy defensywny pomocnik od czasów Reo-Cokera😉. Bez fajerwerków z przodu, ale w defensywie prawdziwy destruktor akcji przeciwników. Niestety jeszcze długo go nie zobaczymy na boisku.
Nasza subiektywna ocena na koniec to 7️⃣.
47. Tim Iroegbunam – 5,10 – 15 meczów – 287 minut
Młodzian nie miał łatwego zadania, bo wchodził zazwyczaj w kiepskiej sytuacji na ostatnie minuty. Jeden mecz w pierwszym składzie w Premier League (przegrany 4:1 z City) i jeden w LKE (0:0 z Ajaxem).