PodsumAVania sezonu 2023/24 #1 – TRANSFERY

Aktualności Publicystyka
Czas potrzebny na przeczytanie: 7 minut(y)

Sezon się jeszcze właściwie nie skończył, ale wszyscy doskonale wiemy, że mecz przeciwko Orłom z Kryształowego Pałacu będzie tak naprawdę jedynie okazją do miłego pożegnania się z rozgrywkami 2023/24, bowiem dzięki porażce Tottenhamu w ostatniej kolejce układ tabeli Premier League jest już w zasadzie znany. Możemy zatem – lekko wyprzedzająco – przystąpić do podsumowań. Na pierwszy ogień – dorobek dwóch okienek transferowych.

Przed rozpoczęciem sezonu sporo mówiło się o Aston Villi w kontekście finansowego fair play. Że balansujemy na krawędzi, że będziemy musieli sprzedawać… i sporo z tych doniesień było niestety prawdziwych. Kierownictwo AV zareagowało dość szybko i polityka transferowa została dopasowana do trudnych realiów. Z klubem definitywnie pożegnało się 8 zawodników:

  • Cameron Archer – Sheffield United – £18,964,000 m
  • Jaden Philogene-Bidace – Hull City – £5,104,000 m
  • Marvelous Nakamba – Luton Town – £2,552,000 m
  • Keinan Davis – Udinese – £2,024,000 m
  • Wesley Moraes – Stoke City – nieujawniona kwota
  • Ashley Young – Everton – wolny transfer
  • Bertrand Traore – Villareal – wolny transfer
  • Morgan Sanson – Nice – wolny transfer

Zwolnienie środków na transfery i budżetu płacowego pozwoliło na sprowadzenie do klubu kilku nowych zawodników. Jak sobie poradzili? Oceniamy subiektywnie wartość transferu na przestrzeni całego sezonu! Oceniajcie i Wy, ponieważ pod każdą oceną znajduje się pole, w którym sami możecie wystawić notę w skali 1–10.

Youri Tielemans | wolny transfer | 46 występów, 3 gole, 7 asyst | 8/10

Choć liczby nie bronią Belga, miał on przebłyski gry na najwyższym poziomie. A to wszystko przy nieregularnej grze i łataniu dziur w składzie przetrzebionym kontuzjami. Aby rzetelniej ocenić sezon Youriego, trzeba pamiętać, że: a) nie grał na swojej pozycji z Leicester City, a w porozumieniu z Unai’em wypracowywał nową rolę w nowym zespole, b) przyszedł do nas na wolnym transferze. Sumując a i b, a także pamiętając jego dobre występy, możemy ze sporą dozą pewności założyć, że w kolejnej kampanii będzie tylko lepiej.

This poll is no longer accepting votes

Oceń transfer Youriego Tielemansa

Pau Torres | £29,040,000 m | 29 występów, 2 gole, 1 asysta | 7/10

Hiszpan długo się rozgrzewał i pierwsze spotkania w barwach AV nie napawały optymizmem. Nie były one fatalne, ale widać było, że tempo gry i jej “siłowość” go trochę przerastają. Od samego początku jednak zwracał uwagę jego nieprzeciętny przegląd pola i umiejętność dokładnego co do centymetra zagrania do kolegów z innych formacji. Torres swoją karierę w zespole Villa Park rozpoczął w pośpiechu, co z całą pewnością wpłynęło na jakość jego gry w początkowej fazie sezonu. Musiał przecież już w pierwszym meczu Premier League zastąpić kontuzjowanego Tyrone’a Mingsa i stanąć przeciwko znakomicie dysponowanym na inaugurację rozgrywek piłkarzom Srok. Po pierwszych kiepskich występach, kiedy już złapał formę, stał się filarem zespołu i zadrżeliśmy, kiedy okazało się, że z powodu urazu stawu skokowego musi pauzować przez kilka tygodni. Dobrze wydane pieniądze.

This poll is no longer accepting votes

Oceń transfer Pau Torresa

Moussa Diaby | £48,400,000 m | 53 występy, 10 goli, 9 asyst | 7/10

Przypadek dokładnie odwrotny do losów Pau Torresa. Moussa Diaby zaliczył bowiem wejście smoka w Premier League, strzelając bramkę w swoim ligowym debiucie, a następnie utrzymując dobrą dyspozycję (4 bramki, 4 asysty) przez pierwsze 14 meczów sezonu. Później Francuz nieco nam przygasł, a my zastanawialiśmy się, co jest nie tak z jego postawą. W podcaście Rozmowy przy kAVFCe zasugerowaliśmy nawet, że być może przeprowadzka z Niemiec do Anglii okazała się dla niego trudniejsza niż pierwsze mecze mogły na to wskazywać i że będziemy musieli poczekać na prawdziwego Moussę do przyszłego sezonu. Ba, sam nawet powiedziałem, gdzieś w okolicy Świąt, że moim zdaniem dla Diabiego sezon już się w zasadzie skończył i że nie spodziewam się zbyt wiele po tym chłopaku do końca rozgrywek. Bach! Ostatnie 11 ligowych spotkań – 2 gole, 4 asysty i naprawdę dobra gra.

This poll is no longer accepting votes

Oceń transfer Moussy Diabiego

Nicolo Zaniolo | £4,250,000 m wypożyczenie | 39 występów, 3 gole | 3/10

Prawie 40 występów? Aż trudno w to uwierzyć, prawda? Może dlatego, że Włoch nie przekonał do siebie Emery’ego, który do samego końca traktował go jako rezerwowego. I dlatego z 39 występów Zaniolo dla Aston Villi 12 trwało krócej niż kwadrans, a pełne 90 minut Nicolo rozegrał dla nas zaledwie dwa razy – ze Zrinjskim na wyjeździe i ze Zrinjskim na Villa Park.

Nie da się ukryć, że piłkarz wypożyczony z Galaty za ponad cztery miliony funtów nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Tym bardziej, że w umowie wypożyczenia wpisana była klauzula wykupu piłkarza przez Aston Villę, z której klub skwapliwie zrezygnował. Ba, podobno w umowie znajdowała się również klauzula wykupu automatycznego – po rozegraniu przez Włocha określonej liczby meczów w Premier League. Z tego, co donosiły angielskie media, sztab Emery’ego pilnował, aby klauzula nie została aktywowana.

Gorzkim zwieńczeniem kariery Zaniolo na Villa Park jest złamanie kości śródstopia. Zawodnik nabawił się urazu w meczu przeciwko Liverpoolowi, co oznacza, że nie ma szans na załapanie się do kadry reprezentacji Włoch na Euro 2024.

This poll is no longer accepting votes

Oceń transfer Nicolo Zaniolo

Clement Lenglet | wypożyczenie | 24 występy, 1 asysta | 4/10

Polityka sprowadzania odpadów z Barcelony nie sprawdziła się u nas i tym razem. Jeszcze zanim Francuz postawił stopę pierwszy raz na astonvillskiej ziemi, część z Was donosiła, że to sabotażysta i że będziemy żałować tego ruchu. Czy ostatecznie faktycznie moglibyśmy żałować? Kontuzje Mingsa, Torresa, Konsy i Carlosa dały Francuzowi szansę na występy i w Premier League (13 występów), i w FA Cup (3 występy), i w LKE (8 występów). Nie zrozumcie mnie teraz źle, bo jestem daleki od zapisania się do fanklubu Clementa Lenglet, ale gdybyśmy go nie pozyskali… Na środku obrony musiałby w niektórych meczach wystąpić chyba McGinn albo Tielemans. Więc o ile sam zawodnik świata nie zwojował, to był użytecznym piłkarzem szerokiego składu. Paradoksalnie – przy 24 okazjach, kiedy Lenglet meldował się na boisku przegraliśmy zaledwie 9 razy, 5 razy remisowaliśmy i 10 razy wygrywaliśmy. Spodziewalibyśmy się gorszej statystyki, prawda?

This poll is no longer accepting votes

Oceń transfer Clementa Lenglet

Morgan Rogers | £8,000,000 m | 16 występów, 3 gole, 1 asysta | 8/10

Wiecie, że Rogers to chłopak z sąsiedztwa? Urodził się w Halesowen, które od Villa Park oddalone jest o niespełna 10 mil. Pierwsze szlify piłkarskie zbierał w mającej oko do talentów akademii WBA. Kiedy przechodził do nas w lutym 2024 r. wypowiadał się z entuzjazmem o prospekcie gry w Premier League i Lidze Konferencji, ale nawet on sam z pewnością nie mógł podejrzewać, że z końcem sezonu będzie już graczem o ugruntowanej pozycji w zespole, który wywalczy awans do Ligi Mistrzów. Rogers przebojem wdarł się do osłabionego kontuzjami pierwszego składu The Villans i zaliczył niesamowity progres na przestrzeni tych zaledwie kilku miesięcy. Robiąc krótki risercz o naszym ostatnim nabytku trafiłem na notatki scouta, kiedy Rogers grał jeszcze na poziomie U7 i U8, zapraszam więc do tej arcyciekawej lektury!

Pomimo bycia najmłodszym piłkarzem w zespole Morgan ma wszelkie cechy wartościowego piłkarza. Potrafi strzelać z wielką siłą i precyzją zarówno lewą, jak i prawą nogą. Dzięki tym umiejętnościom jest liderem klasyfikacji strzelców swojego zespołu z 62 bramkami na koncie.

Raport z obserwacji Rogersa w zespole Halas Hawks U7

Morgan rozwija się zgodnie z przewidywaniami, do swojego wachlarza cech dodał ogromną determinację, którą prezentował, kiedy był ustawiany na pozycji obrońcy. Dysponuje świetną szybkością i potrafi wykorzystać ją z piłką przy nodze. Potężna siła strzałów pozwoliła mu na zdobycie 42 bramek w sezonie i zostanie liderem klasyfikacji strzeleckiej. Morgan jest twardym zawodnikiem, dobrym również w odbiorach.

Raport z obserwacji Rogersa w zespole Halas Hawks U8

Wyciągnięcie Rogersa z Boro za czapkę gruszek może okazać się najlepszym ruchem transferowym duetu Monchi/Emery, bowiem 8 milionów funtów za zawodnika, który w przyszłym sezonie być może będzie brylował w świetle reflektorów Ligi Mistrzów to zdecydowanie zakupy na promocjach!

This poll is no longer accepting votes

Oceń transfer Morgana Rogersa

Pozostałe transfery Aston Villi

Oprócz zakupów poczynionych z myślą o pierwszej drużynie, klub zainwestował niemałe środki w graczy, którzy mają stanowić o sile zespołu w przyszłości. Choć nie o wszystkich z tych zawodników słyszeliście, warto się nad nimi na moment pochylić.

  • Cole Palmer Brannigan – zakupiony z Linfield za 150 tysięcy funtów ofensywny pomocnik występuje w zespole U-18. W 20 występach strzelił 4 bramki (wszystkie lewą nogą) i dołożył do nich 4 asysty (transfermarkt kłamie, podając 3). Pochodzący z Północnej Irlandii szesnastolatek ma przed sobą wiele pracy, ale zapowiada się na porządnego zawodnika!
  • Callum Chambers Moreland – Brannigan nie jest jedynym zawodnikiem, którego wyciągnęliśmy z północnoirlandzkiego Linfield. Callum Moreland to siedemnastoletni lewy obrońca, który ma na swoim koncie występy w młodzieżowej reprezentacji swojego kraju. Podobnie jak Brannigan, po krótkim pobycie w zespole Akademii został przeniesiony do drużyny u-18, w której zaliczył 13 występów.
  • Micah Rico Richards – dwudziestolatek przyszedł do nas na zasadzie wolnego transferu z The Baggies, dla których wystąpił 77 razy na szczeblach młodzieżowych i dwukrotnie w pierwszym zespole. W pierwszej części sezonu grał w naszej drużynie U-21 (zaczął od porażki z zespołem U-21 WBA, więc tak sobie) i w 11 meczach zdobył 4 bramki i 1 asystę, a w lutym został wypożyczony do występującego w League Two Stockport, gdzie ponownie rozegrał 11 spotkań, trafiając do bramki rywali zaledwie raz.
  • Jamal Jimoh – lub, jeśli preferujecie jego pełne imię i nazwisko, Jamaldeen Jimoh-Aloba to środkowy pomocnik, który dołączył do naszego zespołu U-18 z – a jakże – West Bromwich Albion. Kwota transferu siedemnastolatka wyniosła aż 1 milion funtów, więc z pewnością scouci musieli dostrzec w nim potencjał. Jamal wystąpił w U-18 zaledwie 6 razy (4 gole, 1 asysta) i został awansowany do drużyny U-21, z którą wychodził na boisko trzynastokrotnie (6 goli, 3 asysty). Warto mieć go na oku!
  • Freddie Lawrie – o tym transferze i zawodniku zbyt wiele nie napiszemy. Dołączył do nas za nieujawnioną kwotę z młodzieżówki (U-15) Port Vale w sierpniu 2023 i kontynuuje rozwój w klubowej Akademii. Gra na pozycji środkowego pomocnika.
  • George Hemmings – kwota, za którą szesnastoletni wówczas Hemmings zmienił Nottingham Forest na Aston Villę nie została ujawniona. Po kilku miesiącach treningów w zespole Akademii, jasne było, że George ma zadatki na dobrego piłkarza. Obecnie – jako siedemnastolatek – występuje z sukcesami w drużynie U-18 (15 meczów, 2 gole). W kwietniu podpisał z klubem profesjonalny kontrakt.
  • Kosta Nedeljković – w przypadku Serba sprawa wydaje się bardziej zawiła. Młody obrońca (18 lat) został kupiony w styczniu 2024 r. z Crvenej Zgvezdy Belgrad za 6.5 miliona funtów pomimo podejrzeń problemów z kolanem. Problemów, jak się okazało, na tyle poważnych, że młody Serb w po przyklepaniu transferu wystąpił tylko w jednym spotkaniu swojego zespołu – miało to miejsce 16 maja w meczu Crvenej Zvezdy z Napredakiem. Jesteśmy ciekawi, czy po zakończeniu sezonu przeniesie się do Birmingham, czy zostanie wypożyczony na kolejne miesiące do drużyny z Belgradu.
  • Joe Gauci – Australijczyk z Adelaide. Kupiony zimą za 1.29 miliona funtów miał, jak się domyślaliśmy, stanowić alternatywę dla Robina Olsena. Dwudziestotrzylatek nie przekonał do siebie póki co trenerów i, choć trenuje z pierwszym zespołem, to na boisku się jeszcze nie meldował. Za to dziesięciokrotnie siedział na ławce rezerwowych.
  • Lino Sousa – byliśmy dość dumni, kiedy portugalsko-angielski piłkarz dołączał do nas z Arsenalu. Sousa to interesujący prospekt na przyszłość, szczególnie dla zespołu, który ma problemy z obsadzeniem lewej strony pomocy. Po transferze do Aston Villi został na resztę sezonu wypożyczony do Plymouth Argyle i w barwach Pielgrzymów pojawiał się na boisku ośmiokrotnie.
  • Jack Allan – ciekawa jest historia tego chłopaka. Dołączył do nas na zasadzie wolnego transferu po tym, jak Portsmouth nie zdecydowało się na przedłużenie jego umowy w drużynie młodzieżowej. Trafił do nas na testy zaraz po Bożym Narodzeniu i w trzy tygodnie zrobił świetne wrażenie, co zamieniło się na trzyletni kontrakt z klubem – dwuletni z Akademią i od razu, awansem, roczny kontrakt seniorski. Wow!

I tak oto dobiega końca pierwsze z PodsumAVań tego sezonu. Jesteśmy ciekawi Waszego zdania o transferach, więc śmiało – głosujcie, oceniajcie i piszcie komentarze. Którego z młodych piłkarzy widzielibyście w przyszłym sezonie niedaleko pierwszego zespołu?

Dodaj komentarz