“Czas wrócić do piłki” – Stiliyan Petrov z licencją UEFA Pro

Aktualności
Czas potrzebny na przeczytanie: 2 minut(y)

Bułgar zakończył dwuletnią edukację i uzyskał najwyższą licencję trenerską UEFA.

Oh captain, my captain!
Źródło: eurosport.com

Petrov, który obchodził niedawno 41. urodziny, zapowiada powrót do piłki. Trudno powiedzieć, czy zwiąże się w najbliższym czasie z Aston Villą. Należy pamiętać, że w ostatnich latach odrzucono jego 3 aplikacje o pracę w akademii Villi. Tym razem jednak będzie miał lepszą kartę przetargową w postaci licencji UEFA Pro (informacje o licencjonowaniu trenerów znajdziecie na końcu artykułu).

Petrov nie ukrywa, że jako były piłkarz Celticu i Aston Villi marzy o tym, by pewnego dnia poprowadzić któryś z nich. Popularny Stan uważa, że jego styl być może będzie przypominał styl Martina O’Neilla:

Martin O’Neill to człowiek, od którego nauczyłem się naprawdę wiele. O tym jak zachować prostotę, jak zarządzać ludźmi, jak się z nimi komunikować, o tym co ważne w futbolu. Duży wpływ miał też Gordon Strachan – gość, który dba o najdrobniejsze szczegóły. Jeśli znajdziesz odpowiedni balans między tymi dwoma podejściami i wyciśniesz z tego co najlepsze, to być może uda ci się stworzyć coś wyjątkowego.

Warto przypomnieć, że to właśnie Martin O’Neill ściągnął Petrova do Aston Villi. Bułgar był jego pierwszym sprowadzonym piłkarzem, a miało to miejsce w 2006 roku. Petrov kontynuował karierę na Villa Park do 2013 roku. Musiał ją przerwać ze względu na zdiagnozowaną u niego białaczkę. Po trudnej walce z chorobą pragnął wrócić na boisko, ale mimo występów w przedsezonowych sparingach w 2016 roku trener Roberto Di Matteo oznajmił, że nie widzi dla niego miejsca w swojej drużynie i nie zaproponował mu kontraktu zawodniczego (za co Di Matteo jest szczerze nienawidzony przez Agbonlahora – ale to temat na osobną historię).

Licencja UEFA Pro to najwyższa licencja trenerska przyznawana przez europejską organizację. Posiadacz licencji UEFA Pro może prowadzić profesjonalną drużynę piłkarską w najwyższych ligach wszystkich krajów Europy, a także w rozgrywkach Ligi Europy i Ligi Mistrzów. Uzyskanie licencji nie jest tanie, (w Polsce to koszt 14 500 zł, ceny zagranicą są różne) ale dla byłego piłkarza Premier League finanse to raczej nie problem. Inna sprawa, że jest to po prostu czasochłonne. Kurs UEFA Pro trwa dwa lata, a wcześniej należy uzyskać jeszcze kolejno licencje UEFA B i UEFA A. Do tego dochodzą lokalne przepisy i wymogi – na przykład w Polsce mamy na początek UEFA Grassroots C, po którym można przystąpić od kursu na UEFA B. W Anglii przepisy wyglądają jeszcze inaczej i tam UEFA Pro to już 5. szczebel szkolenia trenerów.

1 raz skomentowano ““Czas wrócić do piłki” – Stiliyan Petrov z licencją UEFA Pro

Dodaj komentarz