Aston Villa Polska

Crewe Alexandra – Aston Villa | Zapowiedź

Aktualności Carabao Cup Mecze
Czas potrzebny na przeczytanie: 3 minut(y)

W najbliższy wtorek, 27 sierpnia, rozpoczynamy zmagania pucharowe 2019/20. Zapraszamy do zapowiedzi spotkania Crewe Alexandra – Aston Villa.

Zacznijmy od krótkiego długiego przedstawienia naszych pucharowych rywali, ponieważ dla niektórych z was może on pozostawać klubem zbyt niszowym, aby wiedzieć o nim więcej. A warto!

Crewe Alexandra – Aston Villa | Sylwetka i trudna historia rywali

Crewe Alexandra jest zespołem, którego początki sięgają 1877 roku. Pomimo, że klub istnieje praktycznie tak samo długo jak Aston Villa, to jego zasługi dla wyspiarskiego futbolu są znacznie mniejsze – również ze względu na fortunę, która od początku nie była dla zespołu z Crewe łaskawa.

Po sześciu laty od zawiązania, Crewe Alexandra doczekała się debiutu w FA Cup w 1883 roku. Polegli sromotnie, 0-10, przeciwko rywalom z Queen’s Park Glasgow. Pięć lat później, w tych samych rozgrywkach, osiągnęli swój największy sukces w historii, awansując do półfinału rozgrywek, eliminując po drodze Derby oraz Middlesbrough. W roku 1892 Crewe Alexandra należała do zespołów, które zakładały Football League Second Division, z której… spadli po zaledwie czterech sezonach.


Ashley Westwood w barwach Crewe. Źródło: dailymail.co.uk

Przez kolejnych 25 lat, The Railway Men tułali się po półprofesjonalnych ligach (Lancashire Football League, Birmingham & District League, The Central League) by w 1921 roku wrócić na łono FA w oficjalnie utworzonej Football League Third Division North, w której grali przez 37 następnych sezonów. Po trzech kolejnych finiszach na dnie tabeli w sezonach 55/56, 56/57 i 57/58, zespół Crewe Alexandra został zdegradowany do świeżo utworzonej Football League Fourth Division. W kolejnych latach ze zmiennym szczęściem rywalizowali to w czwartej, to w trzeciej dywizji – z przewagą tej pierwszej, w której zresztą aż trzykrotnie kończyli sezon na ostatniej, 24. pozycji. Najwyżej w hierarchii Football Association udało im się wspiąć w latach 2004-2006, kiedy występowali w Championship, finiszując odpowiednio na 21. i 24. miejscu.

W klubie z Crewe kariery zaczynało wielu znanych piłkarzy – wśród nich na wzmiankę zasługują Danny Murphy, Dean Ashton, Nick Powell oraz, bliżsi nam, David Platt czy Ashley Westwood.

David Platt miał w Aston Villi szanse na status legendy, ale w szczytowym momencie swojej kariery postanowił kontynuować ją we Włoszech. Źródło: footballfancast.com

Crewe Alexandra – Aston Villa | Head 2 Head

Drużyna z Crewe występuje obecnie w League Two. Po pięciu ligowych kolejkach ma na swoim koncie 9 punktów, na które składają się trzy zwycięstwa i dwie porażki. Ten dorobek pozwala im na zajmowanie szóstej lokaty w lidze.

Zespół prowadzony jest przez 38letniego Davida Artella, który w CA występował w latach 2010-12 jako środkowy obrońca. To jego pierwsza praca w karierze managerskiej, a jego styl prowadzenia zespołu określany jest jako wybuchowy i pełen pasji.

W przeszłości mierzyliśmy się z drużyną z Crewe tylko czterokrotnie. Mamy na koncie trzy zwycięstwa i remis. Wszystkie te spotkania były rozgrywane w ramach rywalizacji pucharowych (2x FA Cup, 2x League Cup).


Crewe Alexandra – Aston Villa | Sytuacja kadrowa

Tu musimy podkreślić, że nie spodziewamy się mocnych, pierwszych składów ani po gospodarzach ani gościach. Wprawdzie CA ma już w dorobku Carabao Cup 19/20 wygraną nad Middlesbrough, to jednak nikt nie oczekuje tu zwycięstwa nad drużyną Premier League. Pomocnik gospodarzy, Paul Green w wywiadzie z klubowymi mediami stwierdził, że taki mecz jest świetną okazją dla młodych piłkarzy Crewe aby błysnąć talentem i pokazać się na większej scenie.

Wśród piłkarzy Alex zmagających się obecnie z urazami należy wymienić środkowego obrońcę, Harry’ego Pickeringa oraz grającego z numerem 7 napastnika, Daniela Powella.

W naszych szeregach spodziewamy się gruntownych przetasowań, nikogo chyba nie zdziwi, gdyby trener zdecydował się wystawić do gry kompletnie inną jedenastkę niż tę, którą znamy z boisk Premier League. Przeczuwamy starty Konsy, Nakamby i Targetta oraz Steera w bramce.


Crewe Alexandra – Aston Villa | Warto wiedzieć

W poprzedniej rundzie piłkarze Crewe Alexandra wyeliminowali drużynę Middlesbrough. Mecz zakończył się remisem 2-2 po 90 minutach, a grający na wyjeździe The Railway Men wygrali konkurs jedenastek eliminując wyżej notowanego rywala.

Jedyny mecz nieprzegrany przez CA w historii potyczek z Aston Villą odbył się 9 października 1974 roku w ramach rywalizacji w Pucharze Ligi. Jako nierozstrzygnięty, został powtórzony tydzień później. W drugim spotkaniu Aston Villa tryumfowała 1-0.

The Alexandra Stadium w Crewe jest nazywany również Gresty Road, The Crest lub po prostu… The Station i może pomieścić 10118 widzów. Kolejarskie konotacje klub zawdzięcza prężnie prosperującemu niegdyś w mieście przemysłowi transportu szynowego.

Marvelous Nakamba ma szansę na cudowny debiut. Źródło: avfc.co.uk

Crewe Alexandra – Aston Villa | Gdzie oglądać

Niestety, Sky Sports będzie nadawać mecz West Hamu z Newport County. Crewe Alexandra – Aston Villa obejrzeć będziemy mogli na antenie beIN Sports HD 5. Dziękujemy – Jan Lucjan Karpiński – za czujność!

Pierwszy gwizdek arbitra o godzinie 20:45 polskiego czasu.

UTV.

Dodaj komentarz