Brighton – Aston Villa | 02-04-25 | Premier League

Aktualności Mecze Premier League
Czas potrzebny na przeczytanie: 3 minut(y)

Z poprzedniej zapowiedzi dowiedzieliście się między innymi, że z mew można destylować alkohol – co z lubością praktykują Eskimosi. Dzisiejszy tekst otworzymy ciekawostką – słowo “Eskimos” jest dziś uważane za obraźliwe, jego źródłosłów wywodzi się bowiem od indiańskich słów oznaczających “zjadacza surowego mięsa”. Dlatego, jeśli przyjdzie Wam oglądać mecz Brighton – Aston Villa w towarzystwie przedstawiciela lub przedstawicielki Ludów Północy, zdecydujcie się na bezpieczniejsze określenie, nazywając ich Inuitami. Brighton – Aston Villa, MW 30, HERE WE GO!

Brighton – Aston Villa | H2H

Interesująca ciekawostka – liczba meczów pomiędzy Brighton i Aston Villą jest mniejsza niż liczba określeń, jakich Inuici używają, kiedy mówią o śniegu. Okazuje się bowiem, że w XIX-wiecznej legendzie o ponad stu słowach określających śnieg jest ziarnko (a może raczej płatek) prawdy. Język inukitut dzięki swojej konstrukcji pozwala tworzyć najróżniejsze słowa, w których zawierają się formy, tekstury i właściwości rzeczy, które te słowa okreslają. To trochę tak, jakby po polsku mówić, że sypkibiałyśnieg, brązowebłotopośniegoweśnieg i zielonyśniegspodjamnikaśnieg to osobne wyrazy. Niemniej, w Kanadzie Inuici dysponują 53 śniegosłowami, środkowosyberyjski język Jupik ma ich 40, a my z Brighton rozegraliśmy jak do tej pory zaledwie 34 spotkania. Z czego 18 wygraliśmy, 10 remisowaliśmy, a 6 razy uznaliśmy wyższość zespołu z południa Anglii.

chatgpt.com

A co u naszych rywali słychać? 47 punktów zebranych w 29 kolejkach Premier League daje im wysoką, 7. lokatę w ligowej tabeli. W zespole Fabiana Hürzelera nie ma gwiazd, ale Mewy grają przyjemną dla oka i poukładaną piłkę. To tym bardziej imponujące osiągnięcie, mając na uwadze fakt, że Niemiec ma w dorobku tylko 51 meczów ligowych jako opiekun St. Pauli, 29 meczów ligowych w roli szkoleniowca Brighton i zaledwie 32 lata na karku! Oznacza to, że jest rówieśnikiem Tyrone’a Mingsa i Emiego Martineza i jest aż trzy lata młodszy od Robina Olsena! A porówując dorobek zawodowy obu trenerów – Hürzeler ma w swoim dorobku mniej meczów ligowych niż Unai Emery jako trener Aston Villi.

chatgpt.com

W poprzedniej kolejce Brighton zremisowało z Manchesterem City (2-2, 15.03), a wcześniej w dramatycznych okolicznościach wyszarpało na Amex 3 punkty Fulham. Bramkę, która z remisu zrobiła wygraną, strzelił w 98 minucie spotkania z rzutu karnego Joao Pedro. W rozgrywanych niedawno ćwierćfinałach FA Cup Mewy zakończyły swój udział w rozgrywkach – piłkarze Hürzelera musieli uznać wyższość Nottingham Forest. Tego samego Forest, które zaledwie dwa miesiące temu w ciągu 90 minut zaaplikowało Brighton aż 17% wszystkich straconych przez Mewy bramek na przestrzeni bieżącego sezonu. Forest wygrało bowiem aż 7-0, absolutnie deklasując rywali.

Szybkie przypomnienie – z 45 punktami na koncie Aston Villa plasuje się obecnie na 9. miejscu w tabeli. Wygrana nad Brighton pozwoli co najmniej wskoczyć nam na miejsce 8., a przy korzystnych wynikach innych spotkań – nawet na miejsce 5.

Brighton – Aston Villa | Sytuacja kadrowa

Zacznijmy od naszych. Będzie i łatwiej, i przyjemniej. Bezwzględnie niedysponowany do gry jest jedynie Ross Barkley, choć nawet on wznowił już lekkie treningi z drużyną. Niestety Unai Emery zwrócił też uwagę, że pod znakiem zapytania pozostaje występ Leona Baileya, który zmaga się z drobnym urazem. Bardzo cieszy fakt, że w decydującą fazę sezonu wkraczamy, dysponując praktycznie pełnym, zdrowym składem.

Brighton – nie ma tak komfortowej sytuacji kadrowej. Kibice i manager nie mogą w spotkaniu z Aston Villą liczyć na takich piłkarzy jak: Igor, Georginio Ruttner, Adam Webster, Tariq Lamptey, Jason Steele, James Milner, Ferdi Kadioglu, Solomon March, Joel Veltman i Mats Wieffer.

chatgpt.com

Brighton – Aston Villa | Ciekawostki

W ostatniej odsłonie tekstu były ciekawostki o Mewach. To może w tym artykule wylistujemy “fun facty” na temat Brighton?

  • Jeśli myślicie, że Brighton and Hove Albion to drużyna z Brighton… Jesteście w błędzie. Formalna nazwa miasta to… Brighton and Hove City. Małe miasteczko Brighton i małe miasteczko Hove (towns) otrzymały wspólną tożsamość jako miasto (city) w 2001 r. z nadania praw przez królową Elżbietę II.
  • Choć najsłynniejsze brytyjskie klify znajdują się chyba w Dover, to Brighton też ma się czym pochwalić. Miasto sąsiaduje z najmłodszym brytyjskim parkiem narodowym, jakim jest South Downs National Park.
  • Brighton było domem wielu znanych ludzi kultury i sztuki, ale Nadmorski Londyn jest szczególnie popularny wśród muzyków. Swoje domy mają lub mieli tu tacy muzycy jak: Nick Cave, Fatboy Slim, Paul McCartney, Adele, czy Noel Gallagher. Wielkie mi halo, my mamy Ozziego i Black Sabath!
  • W Brighton znajduje się najstarsze czynne kino w Wielkiej Brytanii (Duke of York’s Cinema) oraz najstarsze oceanarium świata (The Brighton Sea Life Centre).
  • Ciekawostka hydrotechniczna – w Brighton znajduje się jedyne zabytkowe molo w Wielkiej Brytanii. Jest to West Pier i konstrukcja jest w opłakanym stanie. Ja bym odbudowywał! Dosłownie.

Brighton and Hove Albion – Aston Villa
Czas: 02.04.2025, 7:45 PM GMT/ 20:45 UTC+1
Miejsce: Amex Statium
Sędzia główny: Stuart Attwell
VAR: Matt Donohue

No, dobra – przeciwnik w zasięgu, do tego rywal w walce o ligowe miejsca. Wiemy, co z nimi robić, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *